Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
badania

Badania okresowe – co warto sprawdzić?

16 maja 2015

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę musi co pewien czas wykonywać badania okresowe. Częstotliwość badań zależy od warunków pracy – jeśli nie pracujemy w warunkach szczególnych, badania takie wykonujemy zwykle co 4 (praca przy komputerze) lub 5 lat. Co jeśli nie jesteśmy zatrudnione? Czy warto wykonywać badania „na własną rękę”? Na co szczególną uwagę powinny zwrócić kobiety?

Badajmy się!

O naszych badaniach okresowych pamięta pracodawca, który jest zobowiązany do zapłacenia za komplet badań. Zwykle koszt standardowej wizyty (lekarz medycyny pracy i okulista) to ok. 100 – 150 zł. Prawda jest taka, że badania wstępne i okresowe często są wykonywane niestarannie, oparte są nie na rzetelnym badaniu lekarskim, ale dość pobieżnym wywiadzie. Ponadto okres 5 lat miedzy badaniami jest zdecydowanie zbyt długi, by w porę dostrzec symptomy groźnych chorób.

Ponieważ większość z nas nie jest zatrudniona na umowę o pracę, warto zainwestować w siebie i wykonywać badania okresowe raz w roku – tylko wtedy możemy mieć pewność, że mamy własne zdrowie pod kontrolą. Oczywiście regularne badania nie zwalniają nas z wizyt w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów! Każdy sygnał, nawet pozornie błahy, powinien skłonić nas do konsultacji z lekarzem.

Podstawowe badania

Podstawowe badania, jakie każdy powinien wykonać raz w roku jest morfologia, badanie poziomu cukru we krwi oraz ogólne badanie moczu. Wyniki dostajemy jako wydruk komputerowy z podanymi przedziałami „normy”. Nie warto martwić się „na zapas” i samemu interpretować wyników – lepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu i dowiedzieć się, czy należy wykonać dodatkowe badania, czy nie.

Szczególną uwagę przy morfologii powinniśmy zwrócić na OB – Odczyn Biernackiego, którego podwyższona wartość świadczy o stanie zapalnym w organizmie. Dla kobiet bardzo ważne są poziomy hemoglobiny i hematokrytu – często na te wartości wpływ ma faza cyklu. Pamiętaj, że na badanie trzeba udać się na czczo – nie jemy i nie pijemy nic rano, a wieczorem dzień wcześniej nie jemy obfitej kolacji.

W przypadku badaniu moczu trzeba pamiętać o higienicznym pobraniu próbki – specjalne pojemniki można kupić w każdej aptece, bądź bezpłatnie pobrać w niektórych przychodniach. Próbkę pobieramy rano i musimy dostarczyć ją do analizy w ciągu 4 godzin. Warto wiedzieć, że analiza moczu nie pokazuje tylko nieprawidłowości w układzie moczowym, ale może wskazać np. na cukrzycę, zaburzenia przytarczyc czy choroby wątroby.

Badania dla kobiet

Wszystkie kobiety powinny raz do roku wybrać się na wizytę do ginekologa. W czasie wizyty powinna zostać wykonana cytologia i badanie czystości pochwy. Lekarz powinien także zbadać piersi. Nie zwalnia nas to z obowiązku samokontroli piersi (co miesiąc, między 6 a 9 dniem cyklu) oraz badaniem mammograficznym lub usg. Jeśli często występują u nas zakażenia i stany zapalne, warto zapytać ginekologa o test HPV.

Raz na kilka lat zaleca się wykonanie usg wewnątrzmaciczne, ale kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny takie badanie wykonywać częściej, nawet raz do roku. Panie biorące pigułki powinny co jakiś czas wykonać próby wątrobowe i badanie cholesterolu .

Warto raz na pół roku zrobić test na obecność wirusa HIV (nawet jeśli się zabezpieczasz). Jeśli zdarzyło ci się odbyć stosunek bez prezerwatywy  – po 2 tygodniach możesz wykonać pierwszy test. Pewność, że jesteś zdrowa będziesz miała dopiero po 3 miesiącach. Pamiętaj: test możesz wykonać bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych!

Musisz zwrócić szczególną uwagę na swoje ciało: oglądaj się! Sprawdzaj, czy na narządach płciowych nie ma żadnych zmian, opryszczki, małych ranek czy guzków. Krwawienia i plamienia z pochwy, zmiany regularności cyklu, ból piersi czy podbrzusza to sygnały, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Nie bagatelizuj żadnych objawów!