Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
XL_Fotolia_64972725_XS

Choroby intymne

8 stycznia 2015

Infekcje intymne to dla wielu ludzi wciąż temat wstydliwy, krępujący, pozostający w sferze tabu. Okazuje się jednak, że otwarte rozmowy o chorobach wenerycznych niosą ze sobą bardzo wiele dobrego. Gromadzenie niezbędnych informacji o metodach zakażenia i wczesnych symptomach pozwala na wstępne rozpoznanie dolegliwości, ułatwia rozmowę z lekarzem oraz przyspiesza proces zastosowania odpowiedniej farmakoterapii. Nie da się ukryć, że świadomość, zwłaszcza młodych ludzi, w kwestii konieczności stosowania prezerwatywy przy braku stałego partnera może znacząco ograniczyć ilość osób zakażonych nie tylko bakteriami i grzybami, ale przede wszystkim wirusem HIV.

Objawy chorób układu moczowo-płciowego w większości przypadków są łatwo zauważalne, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nieprawidłowa wydzielina, zaczerwienienia i świąd zawsze są podstawą do szczegółowych badań ginekologicznych lub urologicznych. Nie próbujmy za wszelką cenę leczyć się jedynie środkami bez recepty (OTC) lub metodami polecanymi w internecie. Gdy nie jesteśmy w 100% pewni, co wywołuje daną dolegliwość, nie przeciągajmy wizyty u specjalisty. Nasze nietrafione działania mogą nie tylko utrudnić wykonanie testów analitycznych, a nawet znacznie zaostrzyć toczący się stan zapalny.

Czym grozi zaniedbanie infekcji? Pamiętajmy, że ustąpienie objawów często nie oznacza samoistnego uleczenia, ale przeniesienia się infekcji w głąb ciała i wejścia w stan utajony. Wśród często powielających się powikłań u kobiet wymienia się niedrożność jajowodów, bezpłodność, poważne zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn zaś nieleczone zakażenia często prowadzą do zaburzeń erekcji i funkcjonowania prostaty. Już niewielka zmiana chorobowa może wywoływać długotrwały dyskomfort w czasie współżycia, a co za tym idzie, stanowić przeszkodę w odczuwaniu przyjemności i satysfakcji.

Przed zarazkami niewątpliwie należy się chronić. Ograniczenie stresu, odpowiednio długi sen, porzucenie alkoholu i papierosów, uprawianie sportu to podstawowe z warunków zachowania układu immunologicznego w szczytowej formie. Także prawidłowa dieta, bogata w witaminy i produkty mleczne stymuluje dobroczynną florę bakteryjną stref intymnych, zapewniając fizjologiczne pH, nieodpowiednie dla rozwoju patogenów. Do pielęgnacji stref intymnych najlepiej stosować dostępne na rynku produkty specjalistyczne, a bieliznę dobierać tak, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Warto unikać korzystania z basenów i sauny o wątpliwej czystości sanitarnej, a także zachowywać szczególną ostrożność w czasie nieuniknionych wizyt w toaletach publicznych.

Poza zachowaniem elementarnych zasad higieny przez partnerów i partnerki, pierwszorzędne znaczenie ma również wnikliwa umiejętność obserwacji swoich ciał. Nie należy ulegać presji wstydu i zakłopotania, bowiem intymne infekcje zdarzają się każdemu. Czasem otwarta rozmowa i prawidłowe rozpoznanie mogą uchronić partnera lub partnerkę przed przykrymi konsekwencjami zakażenia i długotrwałym leczeniem.

Pamiętajmy więc, że zdrowy styl życia, odpowiednie zabezpieczenie i czujny umysł prawie całkowicie eliminują ryzyko zapadnięcia zarówno na poważne choroby weneryczne, jak i drobne infekcje o łagodnym przebiegu.