Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
prostta

Dlaczego kobiety zostają prostytutkami?

18 lutego 2015

Prostytucja jest uważana za najstarszy zawód świata. Podstawą funkcjonowania tego zawodu jest fakt, że dla mężczyzn seks jest o wiele ważniejszy niż dla kobiet. Jest na tyle ważny, że są w stanie płacić za chwilę przyjemności. Zawsze znajdą się kobiety, które zechcą to wykorzystać.

(Nie)łatwy pieniądz

Przyczyną, dla której kobieta decyduje się na prostytucję, może być chęć szybkiego i łatwego zarobku. Tak naprawdę wcale nie są to łatwe pieniądze. Z jednej strony trzeba sporo umiejętności i wiedzy na temat seksu i męskich potrzeb, z drugiej zaś, to zawód, który może narazić na wiele nieprzyjemności. Zagrożeniem mogą być nie tylko agresywni mężczyźni, ale i struktury prawne, w których nie mieści się zawód prostytutki, przez co kobiety zarabiające ciałem nie są w żaden sposób chronione przez prawo, a to z kolei prowadzi do nadużyć ze strony klientów lub alfonsów.
Bardzo częstą przyczyną wybierania tego zawodu jest po prostu bieda. Gdy kobieta ma dziecko, rodziców czy inne osoby na utrzymaniu, jest zdana sama na siebie i nie może znaleźć pracy, wtedy prostytucja wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Taka praca jest na wyciągnięcie ręki, a w dobie Internetu znalezienie chętnego mężczyzny jest wyjątkowo proste. Często odbywa się to niekoniecznie na zasadzie „sprzedawania” ciała, tylko w ramach sponsoringu czy też pomocy finansowej za „przyjaźń”, a kobieta czuje się raczej utrzymanką aniżeli prostytutką.

Niespełnione marzenia

Płatny seks jest doskonałym źródłem dochodów i zawsze znajdą się „opiekunowie”, którzy chętnie „zaopiekują” się zagubionymi kobietami. W naszej szerokości geograficznej coraz rzadziej dochodzi do porwań czy bezpośredniego handlu kobietami, ale ciągle znane są przypadki kobiet, które wyjeżdżając do pracy za granicę zostają na miejscu zmuszone do uprawiania prostytucji. Czasem pod szyldem baru, hotelu czy  dyskoteki kryje się agencja, z której najczęściej trudno się wydostać. Bez dokumentów, pieniędzy, często bez znajomości języka, dziewczyna nie ma właściwie szans na ucieczkę. Upokorzenie, poczucie wstydu, obawa przed reakcją najbliższych i zemstą alfonsów sprawiają, że sytuacja wydaje się często bez wyjścia i kobiety do końca życia są związane z sexbiznesem.
Co jakiś czas słyszy się także o sprzedawaniu kobiet, z którymi handlarz nawiązuje „przyjaźń” by potem okrutnie wykorzystać zaufanie zarabiając na tym krocie. Ofiarami są zwykle młode dziewczęta, które szukają innego życia, chcą zmienić otoczenie, są sfrustrowane, a przez to stają się łatwym celem dla potencjalnych sutenerów. Szarmancki mężczyzna w dobrym samochodzie, który proponuje wspólny wyjazd do Berlina to w oczach wielu dziewczyn spełnienie marzenia o księciu z bajki. Niestety ta „bajka” bardzo rzadko ma szczęśliwe zakończenie.

Niezależność kurtyzany

Od zawsze istniał także inny rodzaj prostytutek, zwanych dawniej kurtyzanami. Były to kobiety, które nie chciały się godzić na los małżonek i matek, zniewolonych przez życie rodzinne. Będąc damą lekkich obyczajów były wolne, niezależne i bogate. W świecie kurtyzan przyjemność nie była zarezerwowana tylko dla mężczyzn – kobieta też miała prawo do osiągnięcia przyjemności, co nie było regułą życia małżeńskiego.
Również dziś są kobiety, które przedkładają wolność nad normy społeczne i oczekiwanie otoczenia. Często stają się one wyrafinowanymi kurtyzanami dla wybranych, dla których pieniądze to gwarancja niezależności i wolności osobistej. Prostytucja to z jednej strony spełnienie ich fantazji i pragnień, z drugiej zaś możliwość spełniania się w innych obszarach niż życie rodzinne.
Czasem prostytucja wynika z zaburzeń emocjonalnych kobiety, która nie jest w stanie wejść w bliską emocjonalną relację z drugim człowiekiem, a wykorzystywanie mężczyzn finansowo może być podyktowane żądzą władzy lub zemsty. Tego typu prostytutką była główna bohaterka powieści „Na wschód od Edenu” Johna Steinbecka.
Zawód ten wybierają również często dziewczyny o dużych potrzebach seksualnych i nimfomanki , dla których seks za pieniądze to nie tylko łatwy zarobek, ale i przyjemność. Takie dziewczyny stawiają zazwyczaj na sponsoring, starannie dobierając partnerów, którzy zapewniają im dostatnie życie i seksualne spełnienie.