Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
XL_Fotolia_60973270_XS

Grzybica w XXI wieku?

7 stycznia 2015

Grzybica, inaczej zwana też kandydozą, to najpowszechniejsza infekcja intymna dotykająca kobiety i mężczyzn w każdym wieku, często niezależnie od częstotliwości współżycia i kontaktów z osobami chorymi. Wywołują ją drożdżaki z rodzaju Candida, głównie Candida albicans, które wchodzą w skład naturalnej mikroflory skóry i błon śluzowych całego ciała, stąd choroby zazwyczaj nie klasyfikuje się jako przypadłości wenerycznej. W stanie fizjologicznym niewielkie ilości grzyba są zupełnie obojętne dla naszego zdrowia i nie powodują wystąpienia żadnych objawów. Problem pojawia się w momencie zaburzenia tej równowagi – nadmierny i niekontrolowany przerost grzybni prowadzi do rozwoju przewlekłych stanów zapalnych. Wśród podstawowych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia drożdżycy wymienia się nieprawidłową higienę osobistą, niedokładne osuszanie miejsc intymnych po kąpieli, zła dieta, siedzący tryb życia, przewlekły stres i cukrzyca. Powyższe czynniki osłabiają aktywność układu immunologicznego, przez co organizm staje się bardziej podatny na ataki organizmów chorobotwórczych. W ostatnich latach, najpopularniejszą przyczyną wystąpienia grzybicy pochwy u kobiet jest stosowanie długotrwałych kuracji antybiotykowej. Niszczą one naturalnie występujące w ciele symbiotyczne bakterie z rodzaju Lactobacillus, powszechnie znane jako pałeczki kwasu mlekowego. Ich niedobór sprzyja szybkiemu, niekontrolowanemu przerostowi mikroorganizmów chorobotwórczych i powstaniu odczynu zapalnego.

Kandydozy intymne mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku grzybicy penisa obserwuje się nieprzyjemny świąd, pieczenie i zaczerwienienie w okolicy żołędzi prącia, często połączone z obecnością rozległych, białych plam. Tym typowym objawom towarzyszy wydzielina pod napletkiem, bolesne parcie na mocz, trudności z erekcją oraz dyskomfort odczuwany w trakcie stosunku. We wczesnych stadiach kandydozy pochwowej, pierwszym niepokojącym symptomem jest pojawienie się gęstych, białych lub żółtawych upławów o serowatej konsystencji. Następnym etapem jest pojawienie się świądu i pieczenia w obrębie ujścia pochwy, a także bolesności w trakcie oddawania moczu i odbywania stosunków płciowych.

Na szczęście przypadłość ta jest możliwa do zdiagnozowania już po powierzchownych oględzinach okolic intymnych. W celu szczegółowego rozpoznania, wykonuje się posiew z hodowlą, który ostatecznie wskazuje na gatunek drożdżaków Candida. W łagodnym przebiegu choroby stosuje się maści, kremy, globulki i tabletki dopochwowe z lekami azolowymi lub nystatyną. W ostrym przebiegu, gdy zakażenie obejmuje także drogi moczowe i przewód pokarmowy, lekarze często decydują się na uzupełnienie terapii o środki doustne, np. flukonazol. Objawy ustępują najczęściej po 4-6 dni od momentu rozpoczęcia leczenia. Aby nie dopuścić do ponownego rozwoju choroby, należy przez kilka dni po zakończeniu terapii suplementować błony śluzowe preparatami zawierającymi pałeczki kwasu mlekowego, unikać cukrów prostych, nosić przewiewną bieliznę, zrezygnować z basenu oraz sauny.

W przypadku podejrzenia grzybicy narządów rodnych należy podjąć leczenie w jak najkrótszym czasie. Długotrwałe zwlekanie z wizytą u lekarza może wiązać się z rozprzestrzenieniem się choroby na jajowody i przydatki, co nieuchronnie prowadzi do wystąpienia wtórnej bezpłodności u kobiet. U mężczyzn, nieleczona grzybica atakuje gruczoł krokowy, co może stać się przyczyną jej trwałych zaburzeń. W skrajnych przypadkach, drożdżakowe zapalenie dróg rodnych może przekształcić się w miejscowe zakażenia wielu narządów wewnętrznych.

Tagi: