Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
Prostitute

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV

7 stycznia 2015

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human papilloma virus) jest szeroko rozpowszechnionym wśród ludzi przedstawicielem rodziny papillomawirusów. Szacuje się, że nawet 50% populacji w trakcie swojego życia przechodzi zakażenie HPV. Do tej pory przebadano i opisano 100 odmian wirusa, chociaż ich liczebność szacuje się na ponad 200. Większość z poznanych typów jest sprawcą drobnych infekcji układu moczowo-płciowego dotykających zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Często nie dają one wyraźnych objawów i ustępują samoistnie. Około 1% przypadków zakażeń spowodowanych jest przez odmianę HPV nieonkogenną, wywołującą zmiany na skórze i błonach śluzowych narządów rozrodczych określane jako brodawki płciowe lub kłykciny kończyste. Przyjmują one postać płaskich, drobnych wyrostków skórnych, które pojedynczo, bądź w grupach, mogą pojawiać się w okolicach genitaliów, a także ud i odbytu. Kłykciny u kobiet wyrastają w obrębie sromu i szyjki macicy, u mężczyzn zaś atakują krocze, prącie i worek mosznowy. Wirus brodawczaka ludzkiego odmiany onkogennej zwykle nie daje objawów w postaci wyrostków powierzchownych i głębokich, jednak jest główną przyczyną wystąpienia transformacji nowotworowej w komórkach nabłonkowych, którego niekontrolowane podziały prowadzą do powstania raka szyjki macicy.

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi wyłącznie na drodze odbycia stosunku seksualnego waginalnego, analnego lub oralnego z nosicielem wirusa. Pierwsze objawy choroby pojawiają się do 3 miesięcy od kontaktu z patogenem. Stosowanie prezerwatyw znacznie zmniejsza ryzyko infekcji, jednak nie eliminuje go całkowicie. Obecnie, jedyną skuteczną ochroną przed groźnymi odmianami HPV są szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Zapewniają one trwałą, minimum 5-letnią odporność i mają olbrzymie znacznie w profilaktyce raka szyjki macicy u kobiet.

Infekcje wywołane przez łagodne odmiany HPV zazwyczaj nie wymagają leczenia, bowiem układ immunologiczny dobrze radzi sobie ze zwalczeniem intruza. Wystąpienie nieestetycznych brodawek i kłopotliwych kłykcin jest podstawą do ich usunięcia metodami chirurgicznymi, np. konizacja szyjki macicy, laseroterapia i krioterapia.

Infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego 16 i 18 są odpowiedzialne za 80% procent nowotworów szyjki macicy, rzadziej pochwy i sromu. Są to najpoważniejsze z powikłań, jakie niesie ze sobą nieleczone, przetrwałe zakażenie u kobiet. U mężczyzn, obecność patogenu w organizmie jest ściśle związana z zachorowalnością na raka prącia. Ostatnie badania jednoznacznie wskazują na wyraźny wpływ onkogennych odmian HPV na rozwój nowotworów głowy i szyi, a nawet górnych dróg oddechowych oraz płuc. Regularne badania cytologiczne są podstawą do wykrycia wczesnych stadiów choroby, które zwiększają szansę na skuteczność leczenia o ponad 50%.

Tagi: