Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
brain

Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

28 marca 2015

Masz pracę, ale nie jesteś z niej zadowolona? Jesteś bezrobotna i nie wiesz, co zrobić, żeby wreszcie stanąć na nogi? Zawsze warto pomyśleć o nowych kwalifikacjach, które wzbogacą CV albo wręcz wytyczą nowy kierunek w życiu zawodowym. Szkolenia, kursy, studia – w każdym wieku i na każdym etapie kształcenia można znaleźć ofertę, która podniesie nasze umiejętności, doda pewności siebie i otworzy nowe horyzonty.

Ścieżka kariery – jakie jest moje powołanie?                                                  

Najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać to: co chciałabyś robić? Jeśli masz już jakieś wykształcenie, a chciałabyś tylko poszerzyć swoją wiedzę albo wyspecjalizować się w jakimś obszarze w obrębie twojej dziedziny, pomyśl o konkretnych kursach dedykowanych twojej grupie zawodowej. Jeśli pracujesz – podsuń swojemu pracodawcy konkretną ofertę. Być może uzna, że warto doszkolić kadrę?

Jeśli nie masz żadnego wykształcenia albo chciałabyś zupełnie zmienić swoją ścieżkę kariery i „zacząć od nowa”, zastanów się, w czym jesteś dobra? Może często słyszysz komplementy, że masz do czegoś talent? Przypomnij sobie, jaki przedmiot najbardziej lubiłaś w szkole? Czy miałaś kiedyś zainteresowania, które można teraz wykorzystać jako atut w przyszłej pracy? Patrz realnie – jeśli skończyłaś technikum gastronomiczne, trudno będzie ci dostać się na studia prawnicze. Oczywiście, wszystko jest możliwe, ale realizacja takich marzeń wymaga ogromnego poświęcenia. Nie sugeruj się serialami i artykułami o tym, kto ile zarabia. Lepiej zapytać koleżanek, w jakiej pracy by cię widziały, co mogłyby ci doradzić. Jeśli nie umiesz się zdecydować, spróbuj od mniej wyspecjalizowanych zawodów i kursów, które poszerzą twoje ogólne umiejętności – być może w trakcie odkryjesz swoje powołanie?

Szkolenia i kursy

Coraz więcej fundacji i szkół prywatnych organizuje rozmaite kursy. Najczęściej są one w całości albo częściowo finansowane przez lokalne instytucje – Państwowe Urzędy Pracy, Urzędy Gminne, Miejskie lub Wojewódzkie lub przez inne komórki związane zazwyczaj z Unią Europejską. Dużą bazę szkoleń można znaleźć na stronie www.inwestycjawkadry.info.pl. Są tutaj zarówno płatne i bezpłatne oferty z całej Polski, od kursów księgowości poprzez podstawy obsługi komputera aż po podstawy wizażu. Warto odwiedzić także stronę Europejskiego Funduszu Społecznego – www.efs.pl, gdzie znaleźć można bardzo bogatą ofertę zajęć, kursów języka, studiów podyplomowych w całej Polsce.

Jeśli jesteś zarejestrowana jako osoba bezrobotna, zajrzyj na stronę http://doradca.up.gov.pl/, gdzie znajdziesz informacje o propozycjach urzędów pracy.

E-learning

Jesteś z małej miejscowości albo masz małe dzieci? Siedząc w domu możesz skorzystać z oferty e-learningowej i odbyć wybrane kursy przez Internet. Nie są one tak efektywne jak normalne spotkania w grupie, ale mogą pomóc osobom zmotywowanym, które są gotowe uczyć się samodzielnie. Wiele kursów e-learningowych jest organizowana przez uczelnie wyższe – ofertę można znaleźć na stronie: http://www.learning.pl/. Większość z nich jest odpłatna, więc musisz się przygotować na wydatek kilkuset złotych.

Jeśli znasz anielski możesz on-line odbywać kursy na uniwersytetach całego świata – część z nich zupełnie za darmo. Najszersza oferta jest skierowana do pracowników sektora medycznego (np. www.globalhealthtrainingcentre.tghn.org)

Nauka języków

Jeśli nie masz pomysłu, jakie szkolenie wybrać, postaw na języki. Znajomość języków obcych jest atutem właściwie w każdej pracy, a przy okazji otwiera możliwość zarobkowego wyjazdu za granicę. Podstawą jest oczywiście angielski, ale w wielu branżach (np. rozrywkowej, hotelarskiej) w cenie jest także niemiecki albo rosyjski. Jeśli jesteś zarejestrowana jako bezrobotna o kurs zapytaj w Urzędzie Pracy – większość placówek ma takie zajęcia w swojej ofercie.

Prywatnie większość kursów jest organizowana przez szkoły językowe – semestr to koszt ok. 600 zł. Jeśli decydujesz się na kurs, wybierz taki, po którym będziesz mogła zdawać egzamin (TOEFEL, TELC lub FCE) – to z jednej strony motywacja, z drugiej – poświadczenie twoich umiejętności przed potencjalnym pracodawcą.

Nieco więcej niż za kurs zapłacisz za prywatne lekcje, ale jeśli zdecydujesz się na lekcje przez skype’a możesz znacznie obniżyć ten koszt.

Licea dla dorosłych

Jeśli jesteś zdecydowana poświęcić swój czas na naukę, która ma zaprocentować w przyszłości, możesz wybrać się do liceum dla dorosłych lub szkół policealnych. Matura jest sporym wyzwaniem, ale otwiera bardzo dużo nowych możliwości. Obecnie właściwie w każdym mieście istnieją licea wieczorowe lub zaoczne, bardzo często są one bezpłatne, a tryb zajęć (6 semestrów) jest dostosowany do osób pracujących. Po maturze możesz rozwijać swoje umiejętności m.in. w szkołach policealnych. Oferty prywatnych szkół z wszystkich województw możesz znaleźć na stronie http://www.spisszkol.eu/

Jeśli nie chcesz zdawać matury, ale zależy ci na zdobyciu bardzo konkretnych umiejętności – warto poszukać szkół zawodowych, które organizują kwalifikacyjne kursy zawodowe. Zdanie końcowego egzaminu uprawnia do wykonywania wielu zawodów: począwszy od kelnera na techniku ekonomiście kończąc.

Ofert takich kursów szukaj w Zespołach Szkół (dawniej były to szkoły zawodowe lub technika), a także w Centrach Kształcenia Ustawicznego. Nie wahaj się zapytać w najbliższym Wydziale Edukacji o wskazówki dotyczące kursów w twoim województwie. Nauka w takich placówkach i egzamin końcowy są bezpłatne!

Szkoły policealne i uczelnie wyższe

Jeśli chodzi o szkoły policealne, wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej od razu iść na studia, które są zdecydowanie bardziej prestiżowe. Wszystko zależy od priorytetów. Jeśli masz maturę i chcesz szybko wejść na rynek pracy, zdobyć specjalistyczne umiejętności, zdecydowanie lepsza będzie szkoła policealna. Większość kierunków jest nastawiona na kształcenie w konkretnych zawodach – florystka, opiekun medyczny, technik weterynarii etc. Po dwóch lub czterech semestrach absolwent ma uprawnienia do wykonywania zawodu. Jednocześnie wciąż ma otwarte drzwi do wyższych uczelni, gdzie np. w trybie zaocznym, może podnosić swoje kwalifikacje.

Szkoła policealna to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie do końca wiedzą, co chcą robić w życiu. Dwuletni kurs higienistki stomatologicznej albo rachunkowości szybko zweryfikuje nasze plany i marzenia o pracy w danym zawodzie. Część szkół policealnych jest bezpłatna, a w ofercie znaleźć można wiele szkół prowadzących zajęcia w trybie wieczorowym lub zaocznym. Studia dzienne na państwowych uczelniach są bezpłatne, ale jeśli decydujemy się na tryb wieczorowy lub zaoczny musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy.