Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
XL_Fotolia_70771756_XS

Opiekun/agencja towarzyska – granice legalności

13 stycznia 2015

W dobrze zorganizowanym świecie seks-biznesu co raz bardziej popularną formą świadczenia usług seksualnych stała się działalność prywatna. Wiele z istniejących na rynku nowicjuszek traktuje swoją nocną pracę jako dodatkowe źródło utrzymania, umawiając się wyłącznie z wybranymi przez siebie klientami, w odpowiadających odstępach czasu. Niewiele z nich jest świadomych, jakie zagrożenie czai się za potajemnie organizowanymi spotkaniami, o których nie wie żadna inna osoba, poza prostytutką i jej klientem. Nierzadko takie przygody kończą się odmową zapłaty, łamaniem warunków umowy, a w skrajnych przypadkach wielodniowym zniewoleniem, przemocą fizyczną i zbiorowymi gwałtami. Aby uniknąć tak drastycznych sytuacji, swoją działalność należy prowadzić rozsądnie, korzystając z możliwości nawiązania bezpiecznej współpracy z opiekunem lub dowolną agencją towarzyską.

Opiekun

Odpowiedzialny i doświadczony opiekun może okazać się nieocenioną pomocą dla regularnie pracującej prostytutki, bez konieczności przypisywania jej udziału określonej agencji towarzyskiej. Osoba wcielająca się w jego rolę pełni przede wszystkim funkcję ochroniarza, który podejmuje interwencję za każdym razem, gdy osoba świadcząca usługi seksualne znajdzie się w niebezpieczeństwie. Do jego pobocznych obowiązków można także doliczyć rolę osobistego kierowcy oraz organizatora intymnych spotkań z klientami w odpowiednich lokalach i hotelach. Pod jego kuratelą nie może znajdować się zbyt wiele kobiet, bowiem jego działania protekcyjne są skuteczne tylko wtedy, gdy jest w pobliżu miejsca wykonywania usługi, za każdym razem. Polskie prawo zakazuje czerpania jakichkolwiek korzyści finansowych tytułu pełnienia powyższej funkcji, która wówczas nosi znamiona sutenerstwa. Nakłanianie do prostytucji jest wyrażane prawnie w formie stręczycielstwa, zaś ułatwianie procederu, w celu osiągnięcia korzyści materialnych to przestępstwo kuplerstwa. Jedyną więc nieobciążoną sankcjami karnymi formą współpracy pomiędzy opiekunem a prostytutką jest postać charytatywna. Opiekun, realizując swoje zadania, nie może mieć udziału w zyskach gromadzonych z działalności swojej podopiecznej lub podopiecznego, a osoba prostytuująca się musi działać w 100-procentach dobrowolnie.

Agencja towarzyska

Niewiele osób wie, że działalność agencji towarzyskich w Polsce jest legalna. Takie kluby, często ekskluzywne i dobrze rozreklamowane, poza dobrą muzyką, tancerkami, i drogimi alkoholami oferują towarzystwo kobiet lub mężczyzn. To właśnie za szampany i drinki oficjalnie pobiera się opłaty, choć nie wyklucza się możliwości intymnego spotkania klienta z pracownicą agencji. Jest to już jednak osobna umowa pomiędzy prostytutką a gotowym zapłacić za seksualne usługi mężczyzną. Z prawnego punktu widzenia, agencja nie interesuje się tym procederem, nie odnosząc żadnych korzyści majątkowych z tytułu takiego procederu. Oczywiście, w przypadku agencji zabronione jest również wcielanie się w rolę stręczyciela, sutenera lub kuplera, dlatego też właściciele takich przybytków za wszelką cenę dbają o rzetelność, wiarygodność i niepodważalnie czystą sytuację prawną prowadzonej przez nich działalności. Poza oczywistymi względami bezpieczeństwa, współpraca z agencją towarzyską ma także inne zalety. Dzięki stale prowadzonym kampaniom reklamowym zdecydowanie nie trzeba martwić się o brak klientów. Często też dla prostytutek udostępniane są dobrze wyposażone pokoje, dzięki czemu można uniknąć obowiązku wyboru miejsca odpowiedniego na intymne spotkanie. Sporym minusem jest fakt, że w działalność takich agencji, a więc częściowo w sam proceder płatnych usług seksualnych, nierzadko zaangażowana jest mafia. W związku z tym, potencjalna pracowniczka może być narażona na kontakt ze zorganizowaną przestępczością (handel ludźmi, nielegalna imigracja, przemysł narkotykowy). Należy mieć także świadomość, że choć oficjalnie każda prostytutka działa na własny rachunek, to w rzeczywistości dzieli się ona swoimi zyskami z właścicielami agencji, zapewniając sobie w ten sposób pewne miejsce pracy i odpowiednie warunki świadczenia usług seksualnych.