Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
XL_Fotolia_72752468_XS

Opryszczka często bagatelizowana

7 stycznia 2015

Opryszczka narządów płciowych to często występująca infekcja wirusowa, wywoływana przez zakażenie wirusem HSV-2 (Herpes simplex virus typ II). Zalicza się ją do grupy chorób wenerycznych, ze względu na drogę, którą ulega ona rozprzestrzenianiu. Do najczęstszych objawów zalicza się swędzenie, pieczenie i napięcie skóry okolic intymnych, którym towarzyszy wystąpienie licznych pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Bolesne owrzodzenia i pęknięcia pojawiają się od 2 do 20 po zakażeniu i występują najliczniej na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, na udach, pępku, odbycie, a u mężczyzn na żołędzi i trzonie penisa, oraz kroczu, pośladkach i odbycie. Zdarza się, że pęcherzyki wyrastają w okolicy rąk i ust, jeśli one również podlegały kontaktowi z wirusem. U chorych często odnotowuje się objawy nietypowe, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, bolesność przy oddawaniu moczu, ogólne osłabienie i wysoka gorączka.

Od 70% do nawet 90% przypadków choroby w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Właśnie wtedy najczęściej dochodzi do nieświadomego rozprzestrzeniania HSV-2. Zakażenie wirusem opryszczki odbywa się w czasie stosunków waginalnych, oralnych i analnych, podczas których skóra i błony śluzowe są wystawione na bezpośredni kontakt ze strefami genitalnymi zarażonego partnera. Powszechne są także przypadki zachorowań poprzez przeniesienie wirusa ustami lub palcami, a także w wyniku używania wspólnych ręczników i zabawek seksualnych. Ryzyko zakażenia występuje w trakcie całego przebiegu choroby, jednak jest ono największe w trakcie fazy inwazyjnej, której towarzyszą liczne pęcherze okolic intymnych. W tym okresie należy zachować całkowitą wstrzemięźliwość seksualną, a w przypadku samego podejrzenia infekcji zaleca się używanie prezerwatyw.

Na opryszczkę narządów płciowych, podobnie jak na opryszczkę wargową, wciąż nie istnieje skuteczne lekarstwo. Raz uaktywniony w organizmie wirus pozostaje w nim na zawsze, czasowo uśpiony w zwojach nerwowych nosiciela. Z tego względu, choroba ta ma stałą zdolność do reemisji, której ryzyko wystąpienia rośnie w warunkach długotrwałego stresu, obniżonej aktywności układu immunologicznego, gorączce, zaburzeniach gospodarki hormonalnej oraz nieprawidłowej higienie ciała. Łagodzenie doraźnych objawów polega na przyjmowaniu leków doustnych (tabletki) i zewnętrznych (maści, globulki) zawierających acyklowir, valtrex lub farmvir. Substancje te z powodzeniem goją powstałe rany i ograniczają rozwój nowych pęcherzy. W trakcie farmakoterapii zaleca się także suplementację witamin B1, B12 oraz spożywanie produktów bogatych w cynk (otręby, kiełki pszenne, drożdże). W warunkach domowych nieprzyjemne objawy choroby można łagodzić poprzez nasiadówki i okłady z rumianku, mącznicy lekarskiej lub kory dębu, pędzlowanie owrzodzeń roztworem fioletu i stosowanie maści osuszających.

Każdorazowe pojawienie się symptomów opryszczki wymaga konsultacji ze specjalistą, bowiem nieleczone zakażenie może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rdzenia kręgowego oraz zaburzenia fizjologii autonomicznego układu nerwowego. Szczególnie niebezpieczne jest wystąpienie choroby u kobiet w ciąży, gdyż wiąże się ono z możliwością wystąpienia poważnych powikłań u płodu, a także zakażenia okołoporodowego i poporodowego dziecka.

Tagi:

 • Przypadkowy

  Ciekawa informacja

 • Lola

  Nikt nie bierze pod uwage tego, ze wiele chorob zaczelo sie nagminnie rozwijac od pewnego czasu.
  Kiedy istnialy tylko i wylacznie lokale, agencje towarzyskie nie bylo mozliwosci na usluge bez zabezpieczenia.
  Pozniej powstaly mieszkaniowki oczywiscie prowadzone przez alfonsow, ktorzy chcac zyskac wieksza popularnosc i byc bardziej konkurencyjnym od agencji towarzyskich wprowadzili a nawet narzucili wymog uslug oralnych bez zabezpieczenia.
  To w duzej mierze przyczynilo sie do wiekszej atrakcyjnosci tak zwanych mieszkaniowek, nizsza cena i ora bez zabezpieczenia co wiekszosci klienterii bardzo sie to podoba do dzisiaj.
  Wiekszosc kobiet pracujacych jako prostytutki swiadczy uslugi oralne bez zabezpieczenia a klientow chetnych na to jest bardzo wielu, sami nalegaja na sex oralny bez zabezpieczenia.
  Sex oralny uwazaja za bezpieczny a to jest taki sam kontakt sexualny jak waginalny czy tez analny. sex analny bez zabezpieczenia ponosi najwieksze ryzyko niebezpieczenstwa.
  Bardzo wiele ludzi bierze pod uwage tylko i wylacznie ryzyko ciazy.
  Sex oralny jest tak samo niebezpieczny i wiaze sie z ryzykiem chorob wenerycznych jak i HIV czy AIDS nie ma mniejszego ani wiekszego ryzyka.
  Podczas mycia zebow bardzo czesto tworzy sie ranka dzisla, podczas jedzenia takze bardzo czesto dochodzi do zrnanienia dzisel i sa to najczesciej niedostrzegalne ranki ktorych nie jestesmy swiadomi.
  To tyczy sie nie tylko uslug prostytutek, ale kazdych innych kontaktow sexualnych.
  Ludzie poznaja sie i jesli sie sobie podobaja, uwazaja, ze robia to tylko ze soba. Po zakonczeniu takiego zwiazku wchodza w kolejny, gdzie takze uwazaja ze sa tylko dla siebie zapominajac o wczesniejszych przygodach i kontaktach sexualnych z poprzednimi partnerami i partnerkami.
  Spoleczenstwo nalezy zaczac uswiadamiac po wzgledem oralnych kontaktow sexualnych bez zabezpieczenia.
  Malo kto sie przyznaje do przygodowych kontaktow sexualnych, bardzo czesto mowi, „przeciez to tylko lodzik” Nie, TO NIE TYLKO LODZIK TO AZ LODZIK!
  Bardzo wielu mezczyzn wysmiewa kobiety ktore robia loda w gumie dlatego, ze nie maja pojecia i nie sa swiadomi tego ze choroby weneryczne przenoszone droga plciowa tycza sie tak samo stosunkow oralnych tak samo w strone mezczyny jak i kobiety.
  Wspolczuje najbardziej tylko zonom tych mezczyzn a jest takich pelno, ktorzy maja przygodowe kontakty sexualne oralne bez zabezpieczenia.
  Zona sie zastanawia gdzie zlapala grzybice pochwy, skad ten rzesistek itd…
  Niekoniecznie jest to przyczyna basenu, skorzystania z brudnej toalety czy innej sytuacji.
  Bardzo wielu mezczyzn zonatych ma przygodowe kontakty sexualny z przygodowymi partnerkami. Zapewne i dotyczy to takze kobiet ktore sa mezatkami.
  Badani czesto moga byc nieaktualne juz w momencie odbioru wynikow, ktore i tak bardzo czesto niewykrywaja wiele chorob.
  Najdokladniejsze badania, ktore dadza najwiarygodniejsze wyniki sa to badania DNA.
  doadam jeszcze, ze u kobiety jesli dochodzi jakis zmian bakteryjnych czy innych chorobowych, objawy odczuwalne wystepuja w niedlugim czasie. u mezczyzn bardzo czesto sa one bezobjawowe wiec nawet nie maja pojecia, ze u nich sa jakiekolwiek niepokojace zmiany.