Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
skadki

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego

27 czerwca 2015

Czy wiesz z czym wiąże się brak ubezpieczenia zdrowotnego? Jakie są koszta leczenia i pobytu w szpitalu? Wiele z nas bagatelizuje ubezpieczenie, bo przecież jako „niezatrudnione” nie jesteśmy nim objęte. Pamiętaj, że masz prawo korzystać z darmowej opieki zdrowotnej, niezależnie od zawodu jaki wykonujesz. Nie rezygnuj ze swojego prawa i nie ryzykuj gigantycznych opłat za leczenie w przypadku nagłej choroby!

Ubezpieczenie zdrowotne – jak to działa?

Przede wszystkim należy podkreślić, że ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Co to oznacza? Że każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest bezrobotny, czy pracuje na etacie czy też ma własną działalność, powinien być zgłoszony do Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli pracujemy na umowie o pracę to pracodawca zajmuje się naszymi składkami. Osoby prowadzące działalność także są zobowiązane przy zakładaniu firmy to zadeklarowania wysokości składek. Jeśli pracujesz na własny rachunek, ale nie jesteś zarejestrowana jako bezrobotna – wystarczy, że zgłosisz się do ZUSu, wypełnisz odpowiedni druk i zaczniesz odprowadzać składki (dowiedz się, czy musisz uregulować wcześniejsze składki, jeśli przez dłuższy czas ich nie odprowadzałaś).

Jeśli nie masz pracy i do tej pory nie byłaś zarejestrowana jako bezrobotna, bo wydawało ci się to do niczego niepotrzebne – zarejestruj się! Będziesz musiała raz na jakiś czas przejść się do Powiatowego Urzędu Pracy, ale zostaniesz objęta ubezpieczeniem (bezpłatnie!). Chociażby z tego powodu powinnaś się zarejestrować. Pamiętaj, że ubezpieczeniem będą objęte także twoje dzieci! Koniecznie zgłoś je do ZUSu (za brak zgłoszenia grozi kara grzywny).

Jakie są skutki braku ubezpieczenia? Przede wszystkim nie możesz korzystać z darmowej opieki medycznej. Nie możesz zatem chodzić do państwowych przychodni, a w razie pobytu w szpitalu pokrywasz koszty leczenia. Możesz oczywiście korzystać z porad lekarzy w gabinetach prywatnych, ale nie możesz wykupić leków refundowanych – za każdy lek musisz zapłacić 100%!

Pamiętaj, jeśli właśnie skończyłaś szkołę średnią, jesteś przez kolejne 6 miesięcy objęta ubezpieczeniem. Jeśli skończyłaś studia przez 4 miesiące masz zapewnioną ochronę zdrowia.

Jak mogłoby być?

Niestety, nasze prawo nie reguluje sytuacji prostytutek. Nie są one formalnie bezrobotne, ale i nie mogą odprowadzać podatków i zarejestrować swojej działalności. Jedyną opcją, by rozwiązać problem składek zdrowotnych jest samodzielne ubezpieczenie lub rejestracja w PUPie. Niestety nasze państwo nie przygotowało jak dotąd żadnego specjalnego programu dla pań trudniących się nierządem.

Problem ubezpieczeń rozwiązały kraje takie jak Niemcy, Holandia czy Belgia. Każda prostytutka odprowadza podatek i płaci składki – działa jak zwyczajny przedsiębiorca. Ma dzięki temu dostęp do opieki zdrowotnej, a także do specjalnych programów skierowanych do prostytutek. Pakiety obowiązkowych badań to ochrona dla dziewczyn, ale i dla klientów, którzy korzystają z ich usług. Jednocześnie rejestracja i wydawanie specjalnych kart prostytutkom pozwala na kontrolowanie rynku i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Być może w Polsce wstępem do zmian ustawowych mogłoby być wdrożenie programu zachęcającego kobiety pracujące w seks biznesie do badań, stworzenie „parasola ochronnego” – możliwości regularnych, bezpłatnych i anonimowych badań w publicznych przychodniach? Może byłby to początek rewolucyjnych zmian na polskim rynku prostytucji?

 • http://dziewczyna-z-showup.blogspot.com/ Blogująca Call Girl

  „możliwości regularnych, bezpłatnych i anonimowych badań w publicznych przychodniach”

  Przychodnia. Kolejka do recepcji.
  – Dzień dobry, chcę się zapisać do lekarza.
  – Czy ma pani ubezpieczenie?
  – Nie, ale świadczę usługi seksualne, więc przysługuje mi prawo do bezpłatnego i anonimowego badania.
  Pani w recepcji mdleje. Inne osoby stojące w kolejce wytrzeszczają oczy.

  Z Urzędami Pracy też nie jest zbyt łatwo, ostatnio usprawniły swoje działanie i jeżeli stwierdzą, że ktoś jest zdolny do pracy (a młode i zdrowe kobiety przeważnie są), aktywnie pomagają ją znaleźć. Oczywiście musisz przyjąć znalezioną w ten sposób pracę lub sprytnie się z niej wymigasz, bo jak odmówisz wprost, to cię skreślą z listy bezrobotnych i będziesz mieć problem.

  Pozostaje dobrowolne odprowadzanie składek.