Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
skladki

Prostytucja a składki zdrowotne i emerytalne

9 maja 2015

Czy będąc prostytutką można się ubezpieczyć? Co z opłatami za pobyt w szpitalu? Czy w takim zawodzie można przejść na emeryturę albo zasiłek? Skoro prostytucja jest w Polsce legalna, czy można traktować ją jako normalną działalność i zabezpieczyć swoją przyszłość?

Niestety, formalnie nie można zarejestrować takiej działalności ani odprowadzać od niej podatków, dlatego też nie ma możliwości zarejestrowania się w ZUSie ani opłacania standardowej składki zdrowotnej. Co zrobić, by mieć prawo do leczenia i emerytury?

Składka zdrowotna

Bez ubezpieczenia zdrowotnego nie mamy w świetle prawa możliwości bezpłatnego korzystania z usług medycznych – nie przysługują nam wizyty u lekarzy specjalistów, badania, a w nagłych przypadkach, przy hospitalizacji, jesteśmy zobowiązani zapłacić za leczenie. Warto zapamiętać, że osoby zarejestrowane jako bezrobotne są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym! Jeśli nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni, warto udać się do PUPu chociażby po to, by mieć zapewnione te właśnie świadczenia.

Aby wykupić ubezpieczenie wystarczy udać się do ZUS, dostarczyć wypełniony wniosek, druk ZUS ZZA, mieć ze sobą dowód tożsamości i zaświadczenie informujące o tym, kiedy ostatnio były opłacane składki. Standardowa wysokość składki zależy od wysokości średniego wynagrodzenia i wynosi ok. 400 zł. Ale jeśli nie płaciłaś przez jakiś czas składek, kwota ta będzie wyższa.

Pamiętaj: jeśli dawno nie opłacałaś składek, będziesz musiała zapłacić wyrównanie! Jeśli byłaś bezrobotna – nie ma problemu, formalnie nic nie wpłacałaś, ale państwo pokrywało twoje opłaty. Jeśli nie miałaś ubezpieczenia i nie byłaś zarejestrowana w PUPie musisz liczyć się nawet z kilkoma tysiącami „dopłaty”!

Ważne: składki zdrowotne można odliczyć od podatku. Otrzymasz wtedy zwrot 86% wpłacanej kwoty.

Inną opcją są prywatne ubezpieczenia, które można wykupić od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, sprawdź, co dokładnie otrzymujesz, jakie leczenie obejmuje polisa i czy obowiązuje we wszystkich placówkach w Polsce i za granicą.

Składka emerytalna i rentowa

Odprowadzanie składek emerytalnych i rentowych to zabezpieczanie przyszłości. Brak składek skutkuje brakiem emerytury i renty w przyszłości. Aby odprowadzać takie składki trzeba złożyć odpowiedni wniosek. (na formularzu ZUS ZUA „Zgłoszenie do ubezpieczeń”). Kwota składki jest naliczana od kwoty minimalnego wynagrodzenia – w przypadku składki emerytalnej to 19,52%, a rentowej 8%, co przy minimalny wynagrodzeniu daje kwotę ok. 300 i 120 zł.

Dla osób lepiej orientujących się w rynkach finansowych, pozostaje opcja rozmaitych funduszy inwestycyjnych i obligacji, które pozwalają na inwestowanie pieniędzy i odkładanie odsetek. Wymaga to jednak dużej ostrożności! Kryzysy na rynku i afery finansowe pokazały, że źle inwestując łatwo stracić oszczędności całego życia.

Dla zdyscyplinowanych i oszczędnych zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest założenie specjalnego konta oszczędnościowego w banku i wpłacanie co miesiąc konkretnej kwoty na poczet przyszłej emerytury.

Inne opcje?

Prostytutki, chociaż nie robią nic zabronionego, nie mogą zalegalizować swoich dochodów. Część z nich decyduje się na rejestrację w Urzędzie Pracy, dzięki czemu mają opłacone składki zdrowotne, czasem dostają dodatkowo zasiłek. Na dłuższą metę nie jest to jednak dobre rozwiązanie – urzędy mają obowiązek proponowania ofert pracy, które można odrzucić tylko trzy razy bez utraty świadczeń. Dochody na koncie i status bezrobotnego mogą wzbudzać podejrzenia w Urzędzie Skarbowym.

Zdarzają się kobiety zakładające własną działalność gospodarczą. Pod płaszczykiem firm doradczych czy usług kancelaryjnych, prowadzą swój sex biznes, odprowadzają podatki i płacą składki. Jest to działanie pozorne, nielegalne i wymagające dużej znajomości tematu – potrzebne są bowiem rachunki, faktury, umowy, które będą uzasadniały wszystkie przychody. Za takie działania grozi ci odpowiedzialność karno-skarbowa!

  • Sandi

    Wystarczy kupic dzialke rolna i ubezpieczyc sie w KRUS ( wiele prostytutek ogolnie ze wsi pochodzi wiec sprawa latwiejsza lub jako domownik rolnika ) , mozna dodatkowo wykupic ubezpieczenie na zycie i zdrowie . Ja tak zrobilam i jestem zadowolona , dzialam od 6 lat . Pozdrawiam