Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
XL_Fotolia_62294075_XS

Bakteria Rzeżączki

7 stycznia 2015

Rzeżączka jest bakteryjną chorobą weneryczną wywoływaną przez Gram-ujemną dwoinkę Neisseria gonorrhoeae. Do rozprzestrzeniania się infekcji dochodzi niemal wyłącznie wskutek kontaktów płciowych z osobami zakażonymi tej samej lub różnej płci bądź używanie wspólnych przedmiotów codziennej higieny (gąbek, ręczników, bielizny). Ze względu na wysoką wrażliwość bakterii na wysychanie, możliwość ich przedostania się do ustroju przez używanie tych samych zabawek seksualnych istnieje tylko przez ograniczony czas po kontakcie przedmiotu z nosicielem patogenu. Mimo, że dwoinka nie jest przystosowana do przebywania poza organizmem człowieka, to w materiale ropnym może przeżyć nawet do kilku godzin. W przypadku zakażonych partnerów należy zachować całkowitą wstrzemięźliwość od współżycia, nawet z wykorzystaniem prezerwatywy. W trakcie porodu dziecka przez chorą matkę istnieje ryzyko wystąpienia u noworodka gonokokowego zapalenia spojówek, co może stać się przyczyną uszkodzenia narządu wzroku.

Klasyczne objawy rzeżączki pojawiają się względnie wcześnie (od 3 dni do 2 tygodni) i w pierwszym rzucie choroby są trudne do zdiagnozowana. U kobiet najczęściej obserwuje się upławy, obfite krwawienia menstruacyjne i zaburzenia cyklu miesiączkowego, natomiast mężczyźni skarżą się ropny wyciek cewki moczowej, oraz pieczenie i bolesność podczas oddawania moczu. W późniejszych etapach bakteria rozprzestrzenia się za pomocą układu krążenia i stan zapalny obejmuje pęcherz moczowy, moczowody, rejony gardła oraz odbytu. Rozpoznanie polega na wykonaniu badania bakteriologicznego nieprawidłowej wydzieliny.

Leczenie zakażenia gonokokami jest trudne i długotrwałe. Wiele ze znanych szczepów dwoinek rzeżączki uodporniło się na penicylinę, stąd lekarze częściej komponują terapię z użyciem cefalosporyn trzeciej generacji oraz chinolonów. W trakcie leczenia wskazana jest całkowita abstynencja, gdyż alkohol wyraźnie sprzyja rozwojowi choroby.

Zaniedbanie pierwszych objawów prowadzi do wystąpienia trzeciego rzutu rzeżączki. Do powikłań nieleczonej infekcji zalicza się powstanie rozległych ropni, stanów zapalnych jajowodów i jajników, które są bezpośrednią przyczyną bezpłodności. Skutkiem przebytej rzeżączki u mężczyzn może być zapalenie prostaty, najądrzy, stawów i opon mózgowych. Ważne jest wczesne rozpoczęcia leczenia zakażenia gonokokami, gdyż tylko intensywna i skuteczna antybiotykoterapia może w 100% wyeliminować ryzyko pojawienia się przykrych i bolesnych objawów wtórnych.

Tagi: