Potrzebujesz pomocy specjalisty. Masz problem z prawem. Wyciągniemy pomocną dłoń. Napisz do nas
company

Własna firma – nowe możliwości

7 marca 2015

W pochmurne poniedziałkowe poranki wiele z nas jadąc do pracy myśli o radykalnej zmianie w życiu: gdyby tak rzucić pracę i zacząć wszystko jeszcze raz? Konfucjusz radził, by robić to, co się kocha, a nie przepracujemy w życiu ani jednego dnia. Założenie firmy jest pierwszym krokiem w stronę realizacji odkładanych na „wieczne nigdy” planów i marzeń.

Masz zdolności manualne albo kulinarne? Może to jest twoja ścieżka kariery? Znasz się na kosmetykach albo uwielbiasz modę? Dlaczego nie przekuć swojego hobby w biznes? Nigdy nie jest za późno, żeby wziąć się w garść i wypłynąć na szerokie wody biznesu.

Podjąć decyzję i „pójść na swoje”

Wiele osób boi się „pójść na swoje”, rzucić nudną, ale jednak stałą pracę. Szczególnie kobiety, które mają znacznie mniejsze skłonności do ryzyka, długo trzymają się „etatu” wmawiając sobie, że to najbezpieczniejsza przystań. Jeśli już uda się nam podpisać umowę na czas nieokreślony, wydaje się, że możemy spać w miarę spokojnie. W dzisiejszych czasach jest to jednak tylko złudzenie – wystarczy kryzys czy restrukturyzacja i możemy pożegnać się z ciepłą posadą.

Umiejętnie zarządzana własna firma po pewnym czasie może dać znacznie większe poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczenia na przyszłość. Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie działalności warto przeliczyć koszty, nasze oszczędności i ewentualną zdolność kredytową. Ile możesz wydać, by czuć się bezpiecznie? Ile możesz zarobić w najgorszym, a ile w najlepszym przypadku? Solidne wyliczenia i kontrola finansów zaoszczędzą ci niepotrzebnych stresów.

Sama sobie szefem

Własna firma wymaga pełnego zaangażowania i samodyscypliny. Brak „szefa” z jednej strony może być wielką ulgą, ale z drugiej oznacza brak nadzoru i pełną odpowiedzialność za swoje działania. Nie jest łatwo dobrze zorganizować własną pracę, ale poczucie, że pracuje się dla siebie, „na własny rachunek” daje porządnego „kopa” do działania. Wszystko, co zrobisz będzie szło na twoje konto, nie finansując po drodze nowej limuzyny prezesa. Świadomość, że twoje działania przyniosą ci realny zysk to najlepsza motywacja do pracy.

W pracy pewnie spotkałaś się z różnymi „typami” osobowości. Właściwie każdej kobiecie zdarzył się szef, który mniej czy bardziej bezpośrednio czynił niestosowne aluzje. Jeśli kiedykolwiek ci się to zdarzyło, na pewno szybko docenisz swobodę działania bez „świntuszącego” szefa albo złośliwej koleżanki z pokoju obok. Prowadząc własną działalność sama dobierasz sobie współpracowników. Oczywiście kontakty z różnymi ludźmi są nieuniknione, ale przynajmniej nie trzeba wysłuchiwać przemów dyrektora, któremu wydaje się, że jest dowcipny.

Pierwsze kroki

Zakładanie własnej firmy to wejście na dość niepewny grunt, szczególnie jeśli konieczne jest wzięcie kredytu. W tej kwestii warto wybrać się po poradę do najbliższego Powiatowego Urzędu Pracy. W szczególności kobiety znajdą wiele programów, które nie tylko zapewniają wsparcie finansowe, ale także pomagają uporać się z formalnościami. Porady można zasięgnąć także w innych instytucjach w urzędach gminy, które zobowiązane są udzielić pomocy przy zakładaniu firmy.

Jeśli masz pomysł na firmę, sprawdź czy jest zapotrzebowanie na usługi, które zaproponujesz. Czas poświęcony na research i stworzenie dobrego biznes planu zaprocentuje – zidentyfikujesz rynek, określisz swoje cele i kolejne kroki do ich zrealizowania. Nie wahaj się szukać pomocy u osób, które mają ten etap już za sobą – wszelkie rady od bardziej doświadczonych przedsiębiorców są na wagę złota.

Nie zapomnij o obsłudze prawnej i księgowej. Jeśli masz kwalifikacje nic nie stoi na przeszkodzie, byś sama zajęła się „papierkową robotą”, ale jeśli czujesz się w tej kwestii niepewnie, warto znaleźć jakąś zaufaną osobę, która poradzi sobie z dokumentami, fakturami i podatkami.